W Zakładzie Salezjańskim i sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych odsłonięto wizerunek śp. ks. Leona Musielaka, salezjanina z Oświęcimia, który był więźniem Kozielska, a potem w czasach Polski Ludowej za mówienie prawdy o Katyniu i Stalinie był więziony przez Urząd Bezpieczeństwa

W Oświęcimiu odbyły się obchody 78. rocznicy zbrodni popełnionej na polskich jeńcach wojennych w Związku Radzieckim w 1940 roku. Uroczystość rozpoczęła się w przedsionku kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie znajduje się tablica poświęcona ofiarom zbrodni katyńskiej pochodzącymi z ziemi oświęcimskiej oraz ziemia z prochami z miejsc kaźni. Karol Ptaszkowski, przedstawiciel Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej – Koło w Oświęcimiu, które od lat jest organizatorem obchodów przypomniał tutaj krótko losy pomordowanych przez NKWD. Wśród ofiar jest jego ojciec Michał Ptaszkowski, przedwojenny policjant zamordowany przez NKWD w Miednoje.

Druga część uroczystości odbyła się w Zakładzie Salezjańskim i sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, gdzie odsłonięto wizerunek śp. ks. Leona Musielaka, salezjanina z Oświęcimia, który był więźniem Kozielska, jednego z obozów NKWD, a potem w czasach Polski Ludowej za mówienie prawdy o Katyniu i Stalinie był aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa i był osadzony m.in. w ciężkim więzieniu we Wronkach. Karol Ptaszkowski podkreślił przy tym niezłomność ks. Musielaka, który mimo represji, nigdy nie zawahał się mówić prawdy. W intencji ofiar zbrodni katyńskich i ich rodzin oraz ks. Leona Musielaka odprawiona została msza święta. Sylwetkę kapłana przybliżył w kazaniu ks. Aleksander Karkoszka, były proboszcz parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj